W jaki sposób odpalać sztuczne ognie?

   Sylwestrowa noc kojarzy się każdemu z nas z szampańską zabawą do rana, balonami, tańcem, muzyką, oraz z…. petardami. Bo czym byłby Sylwester bez sztucznych ogni? Zniknęłaby cała magia tej, jednej, wyjątkowej nocy. Chyba każdy z nas pamięta kolorowe petardy, rozbłyskujące na niebie. Jest to widok nie do zapomnienia.

            Jest to jeden z najpiękniejszych i najbardziej urokliwych obrazów, jakie można zobaczyć. Jednak jeśli odpala się petardy w sposób nie prawidłowy może skończyć się to tragedią. W związku z tym poniżej znajdziesz praktyczny i krótki poradnik, dotyczący tego, jak we właściwy, oraz przede wszystkim, w bezpieczny sposób powinno się odpalać sztuczne ognie w sylwestrową noc.

            Na początku trzeba będzie wybrać się na małe zakupy i zaopatrzyć się w odpowiednie przedmioty. Co nam będzie niezbędne do odpalenia petard w sylwestra?

  1. Co najmniej 5 litrowy bukłak wody, który każdy z nas może zwykle znaleźć w swoim domu, jeśli jednak nie posiadamy, takiego należy wybrać się do najbliższego sklepu.
  2. Sztuczne ognie – bardzo ważne jest, aby były one kupione tylko w sklepie, który posiada specjalne licencje, pozwalające mu na sprzedaż tego rodzaju petard.
  3. Zapalniczka – którą zwykle każdy z nas, przynajmniej jedną posiada w swoim domu. Ewentualnie dla uzyskania większego efektu można zaopatrzyć się także w różnego rodzaju pochodnie.
  4. Worek na śmieci, który również zwykle bez problemu znajdziemy wśród zaopatrzenia naszego mieszkania.
  5. Dobrze wilgotny trawnik czy też betonowa powierzchni – innymi słowy najlepiej, abyśmy posiadali własne podwórko, ewentualnie odpalali petardy na jakiś dużym stadionie czy boisku.

Gdy zadbaliśmy o wszystkie 5, powyżej wymienionych rzeczy pora zająć się praktyczną stroną odpalania petard. Najpierw połóż ostrożnie petardę na boku czy też postaw ją na spodzie. Zanim to zrobisz sprawdź dokładnie czy ustawiasz petardę na twardej powierzchni w pobliżu, której nie znajdują się żadne substancje lub materiały łatwo wybuchowe czy łatwopalne. Powinieneś zwrócić szczególną uwagę na suche fragmenty roślin, ponieważ są one najbardziej podatne na ogień. Gdy dookoła znajdują się zżółknięte, suche trawy czy też rośliny to musisz pamiętać, że nie jest to dobre miejsce na to, aby odpalać tutaj sztuczne ognie. W takiej sytuacji musisz poszukać innego miejsca, najlepiej jakiejś betonowej nawierzchni, lub wilgotnej trawy, w pobliżu której nie ma żadnych suchych roślin.  

W przypadku, gdy planujesz odpalić petardy na trawniku przygotuj dla nich wcześniej podłogę z jednolitego kawałka drewna. Jeśli to zrobisz to drewno polej obficie wodą, zanim umieścisz na nim w ogóle jakiekolwiek sztuczne ognie.

Następnie zadbaj o bezpieczeństwo i dopilnuj, aby wszyscy obecni goście i znajomi znajdowali się minimum 2 metry od miejsca, w którym zamierzasz odpalać petardy. To bardzo ważne!

Ponieważ petardy są niesamowicie wrażliwe powinieneś trzymać je z dala od płomienia. W momencie, kiedy odpalisz już lont to szybko oddal się na odpowiednią i bezpieczną od nich odległość. W wypadku, gdy lont się spalił czy też petarda nie wybuchła to pod żadnym pozorem jej nie dotykaj, a tym bardziej nie kop. Najlepszym rozwiązaniem będzie wtedy polać je obficie wodą.

 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 546 325

E-mail: kontakt@jaworzyna-schronisko.pl

Porady na spędzenie idealnego sylwestra zarówno w domu jak i na wyjeździe. Ciekawostki i wskazówki. Zapraszamy!